JAK JEST W ANGIELSKICH WIĘZIENIACH

Dziś krótka wycieczka po więzieniu HMP WANDSWORTH w Londynie, do którego trafiają głównie polacy, którzy oczekują na ekstradycję do Polski. Więzienie HMP Wandsworth to dość stary obiekt mający już ponad dobre 100 lat. W tym więzieniu jest miejsca na około 1500 więźniów kategorii B. Bardzo duża część więźniów to oczywiście Polacy. W tym więzieniu możemy spotkać naprawdę ciekawą mieszankę kulturową. Więzienie HMP Wandsworth przez wiele osób określane jest jako jedne z najgorszych i najbardziej przeludnionych tego typu placówek w całym UK. Jak naprawdę wygląda życie w więzieniu ? Zapraszam do kolejnej części artykułu.

Wyżywienie

Zdecydowana większość polaków odbywających wyrok w HMP Wandsworth twierdzi, że jedzenie jest dużo lepsze niż w polskich więzieniach. Każdy więzień ma możliwość wyboru posiłku. Na korytarzach więzienia, zamontowane są kioski, w których można ustalić menu na dwa tygodnie do przodu. Na obiad, codziennie do wyboru więźniowie mają 6 potraw, udko z kurczaka, gulasz, paluszki rybne, hamburger to tylko kilka dań, naturalnie potraw jest dużo więcej. Do każdego dania można też wybrać ziemniaki, makaron, hash brown lub ryż, dodatkowo codziennie jest fasolka, groszek, kalafior lub kapusta. Do obiadu w więzieniu przysługuje owoc lub ciastko – te wydawane są przy obiedzie. Podczas obiadu otrzymuje się także zestaw śniadaniowy, małe mleko w kartoniku, płatki kukurydziane, owsiankę lub ryż preparowany. Dodatkowo każdy więzień dostaje 4 kromki chleba – do wyboru są dwa rodzaje.  Każdy więzień na kiosku może zobaczyć jak wygląda jego danie podczas zamawiania, do większości posiłków dołączone są zdjęcia. Jeżeli chodzi o kolację, tu podobnie jak na obiad jest do wyboru 5 dań. Na ogół są to bagietki z kurczakiem, humusem, tuńczykiem lub jajkiem, są też dania oznaczone symbolem halal, a także dania wegetariańskie oraz wegańskie. Do kolacji podobnie jak do obiadu otrzymuje się batonik, owoc oraz paczkę chipsów. Po obiad więźniowie są otwierani i sami przynoszą go do celi z wydawki. Kolacja dostarczana jest do celi.

Cele

W więzieniu HMP Wandsworth dostępne są cele jednoosobowe oraz dwuosobowe. W celach jednoosobowych przesiadują na ogół niebezpieczni więźniowie. Jeżeli cele jednoosobowe są wolne, często korzystają z nich więźniowie którzy wykonują pracę w więzieniu. Na każdej celi dostępny jest telefon, a więc wykonywanie połączeń jest możliwe o każdej godzinie. Wchodząc do więzienia otrzymuje się £2 na wykonanie pierwszego połączenia, następnie telefon trzeba zasilać w kiosku. W celi znajduje się również 20 calowy kolorowy telewizor z pilotem, czajnik, umywalka oraz ubikacja. Umeblowanie jest skromne – drewniane lub metalowe łóżka (te drewniane są lepsze), dwa biurka, dwie szafki na ubrania, dwa krzesła. Jeżeli cela jest w złym stanie, więźniowie mogą poprosić o malowanie lub farbę aby zrobić to samodzielnie.

Reżim w więzieniu

Każdego dnia cela jest otwierana na godzinę S&D (Social & Domestic), podczas tej godziny więźniowie mogą czas poświęcać na budowanie relacji społecznych, prysznic oraz załatwienie swoich spraw – zamówienie kantyny w kiosku, doładowanie telefonu czy też skorzystanie z biblioteki, stołu do bilarda czy piłkarzyków. W praktyce część więźniów spotyka się na wspólną kawę, inni korzystają z dostępnych pryszniców, jeszcze inni stoją przy kioskach, a co jakiś czas to wszystko się rotuje. Podczas S&D więźniowie handlują przeróżnymi towarami, głównym towarem handlowym są elektroniczne papierosy. Poza tą godziną poza celą, więźniowie mogą skorzystać z dodatkowych zajęć, spacer, wyjście do biblioteki, gra w piłkę nożną, gra w siatkę, siłownia. W więzieniu przyjęte jest, że każdy więzień chce spędzić czas poza celą, dlatego wielu więźniów podejmuje pracę, która sprawia, że z celi wychodzi się o 8-mej rano, wraca na porę obiadową o 11 na 3 godziny, po czym ponownie wraca się do celi około 17.00. Dla osób pracujących prysznic przysługuje po pracy. Więźniowie za pracę mają płacone wynagrodzenie i jest ono przelewane na kiosk. Za zarobione pieniądze więźniowie mogą doładować telefon, zamówić produkty spożywcze lub zrobić zakupy w sklepach zewnętrznych takich jak argos czy sports direct.

Co otrzymują więźniowie ?

Wchodząc do więzienia otrzymujemy spodnie, buty, kilka par majtek, dwie koszulki więzienne, zestaw do spania – poszewka na poduszkę, prześcieradło i kocyk. Plastikowa zastawa składająca się z talerzyka, kubka, łyżki, noża i widelca. Dodatkowo codziennie podczas S&D, każdy więzień może pobrać dla siebie szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, proszek do prania, płyn do golenia, żel pod prysznic, mydło, płyn do mycia naczyń oraz worki na śmieci.

Kantyna

Każdy więzień może dokonywać zakupów w kantynie. Zamówienia złożone do czwartku, dowożone są w następnym tygodniu między środą a piątkiem (zależne od skrzydła). Na kantynie więźniowie mają zarówno produkty świeże – owoce i warzywa, jak też produkty z dłuższem terminem. W kantynie znajdzie się dość spory dział ze słodkimi przekąskami, napoje, artykuły higieniczne, odżywki dla sportowców, a także konserwy oraz półprodukty z których nawet da się coś ugotować (problemem jest jedynie w czym to ugotować, jednak więźniowie przerabiają czajniki na urządzenia do gotowania). W kantynie można także zamówić takie produkty jak wiatrak, budziki, baterie, znaczki pocztowe, przybory do pisania czy matę do modlitwy. Poza kantyną udostępnione są produkty ze sklepu argos oraz sports direct. W sklepie Argos, więźniowie mogą zamawiać odtwarzacze DVD, zestawy grające, zegarki, maszynki do strzyżenia czy stylizacji brody. Dodatkowo udostępniona jest oferta Gema Records, gdzie zamówić można playstation 2, gry, muzykę oraz filmy dvd.

Jak się siedzi w więzieniu ?

Mała ilość czasu oraz cele które są całe dnie zamknięte sprawiają, że siedzi się wyjątkowo długo ale w sumie i cicho. Od czasu do czasu współwięźniowie nie wytrzymują i urządzają bójkę na celi, po takim incydencie jeden z nich przenoszony jest na inne skrzydło, aby zapobiec eskalacji agresji. Dopóki ktoś nie ma długów u innych więźniów, to raczej bójki się nie zdarzają. Problemem agresji jest także alkohol, gdzie często po jego zażyciu więźniowie urządzają dwuosobowe bijatyki na swoich celach. (Aby wykonać alkohol w więzieniu, naturalnie składniki można otrzymać, lub zakupić na kantynie). Mimo, że w więzieniu jest dużo osób, które o higienę nie dbają, więzienie jest względnie czyste. Łaźnie posiadają boxy prysznicowe, wieszaki oraz wyłożone są glazurą. Pod prysznicem naturalnie jest ciepła woda. Aby zabić czas można wypożyczyć filmy DVD, wymieniać się muzyką ze znajomymi, korzystać z biblioteki, w której dostępnych jest sporo dobrych polskich książek. A jeżeli ktoś czasu nie lubi marnować, zawsze może ubiegać się o miejsce w więziennej pracy. Do wyboru jest kuchnia, dział recyclingu, praca w ogrodnictwie, serwowanie posiłków, praca na szwalni oraz praca przy sprzątaniu. Każda praca posiada inną stawkę dzienną.

Już wkrótce więcej artykułów o odbywaniu wyroku pozbawienia wolności w UK. Zapraszamy do pozostawiania komentarzy. Być może mają Państwo jakieś pytania, chętnie na nie odpowiemy.